DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN 3209402,18%
Ankara

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

20 okunma

Boğaziçi’nde İİBF Dekanı kendisini Ekonomi Bölümü Başkanı olarak atadı

ABONE OL
18 Kasım 2022 14:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Boğaziçi Üniversitesi İktisadi İdari Bölümler Fakültesi (İİBF) Dekanı Prof. Dr. Murat Önder Ekonomi Bölümü Başkanlığı’na kendisini atadı. Önder, daha önce de kendisini İşletme Bölümü Başkanlığı’na atamıştı. Böylece fakülte içerisindeki üç bölümün ikisinin başkanı aynı kişi oldu.

Bir önceki Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ünal Zenginobuz, Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanan Rektör Naci İnci ve yönetimi tarafından 22 Ağustos 2022 tarihinde görevinden uzaklaştırılmıştı. Bu süreçte Prof. Dr. Zenginobuz’un görevini Bölüm Başkan Yardımcısı vekaleten devam ettirmişti.

16 Kasım tarihinde gerçekleşen atama kararını eleştiren Ekonomi Bölümü öğretim üyeleri ise söz konusu atamaya “Bu atamayı idari yetkiyi kötüye kullanma ve kamu zararı oluşturma olarak görüyor ve kınıyoruz” sözleriyle tepki gösterdi.

‘MAKUL BİR GEREKÇESİ YOK’

Ekonomi Bölümü öğretim üyelerinin yaptığı açıklama şöyle:

“Şubat 2022’de Yıldırım Beyazıt Üniversitesinden Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Dekanlığına görevlendirmesi yapılan Prof. Dr. Murat Önder’in 16 Kasım 2022 tarihinde kendisini Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölüm Başkan vekili olarak atadığını öğrenmiş bulunuyoruz.

Hatırlanacağı üzere, Bölüm Başkanımız Prof. Dr. Ünal Zenginobuz 22 Ağustos 2022 tarihinde mesnetsiz gerekçelerle görevden uzaklaştırılmıştır. Takip eden süreçte, kendisinin yerine bölüm başkanlığı görevini bölüm başkan yardımcımız vekaleten sürdürmüştür. Ancak yapılan bu son atamayla birlikte bölüm başkan yardımcılarımız da gerekçesiz bir şekilde görevden alınmıştır.

Ekonomi Bölümü öğretim üyeleri olarak aşağıdaki noktaların altını çizmek isteriz.

– Ekonomi Bölümünde, bölüm başkanlığı, rektör yardımcılığı, üniversite yönetim kurulu ve senato üyeliği dahil olmak üzere üst düzey idari görevleri başarı ile yerine getirmiş ve gerekli tecrübeye sahip çok sayıda öğretim üyesi bulunmaktadır. Dolayısıyla bölüm ve bilim dalı dışından yapılan bir atamanın makul bir gerekçesi yoktur.

– Prof. Dr. Önder geçtiğimiz Ekim ayında yine kendisini İşletme Bölüm Başkanı olarak atamıştır. Dolayısıyla Üniversiteye sadece on ay önce atanan tek bir kişi Boğaziçi Üniversitesi İİBF’nin hem dekanlık görevini hem de fakültedeki üç bölümden ikisinin başkanlığını üzerine almıştır.

Boğaziçi Üniversitesi bir kamu kurumu olarak ülkemiz yüksek öğretim ve araştırma hayatında önemli yere sahiptir. Bu kamu kurumunda yaratılacak hasarlar, ülkemizin geleceğini olumsuz etkiler. Yukarıdaki bilgiler ışığında değerlendirildiğinde, Prof. Dr. Önder’in kendisini Ekonomi Bölümü başkanlığına ataması akademik prensiplere, demokratik yönetişim ilkelerine ve temel etik değerlere aykırıdır. Bu atamayı idari yetkiyi kötüye kullanma ve kamu zararı oluşturma olarak görüyor ve kınıyoruz.

Ekonomi Bölümü öğretim üyeleri olarak Boğaziçi Üniversitesini korumaya devam edeceğimizi ve Üniversitemizin akademik ve hukuki haklarını sonuna kadar savunacağımızı kamuoyu ile paylaşırız.

Saygılarımızla,

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyeleri (alfabetik sıra ile):

Prof. Dr. Fikret Adaman
Doç. Dr. Güzin Gülsün Arıkan
Dr. Öğr. Üyesi Orhan Aygün
Dr. Öğr. Üyesi Selcen Çakır
Prof. Dr. Ceyhun Elgin
Doç. Dr. Burçay Erus
Prof. Dr. Mehmet Yiğit Gürdal
Doç. Dr. Ozan Hatipoğlu
Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Yeliz Kaçamak
Doç. Dr. K. Kıvanç Karaman
Prof. Dr. Murat Kırdar
Doç. Dr. Murat Koyuncu
Doç. Dr. Tolga Umut Kuzubaş
Prof. Dr. Ayşe Mumcu
Prof. Dr. Gökhan Özertan
Prof. Dr. Begüm Özkaynak
Dr. Öğr. Üyesi Meltem Poyraz
Prof. Dr. Burak Saltoğlu
Doç. Dr. Orhan Torul
Doç. Dr. Levent Yıldıran
Doç. Dr. Murat Yılmaz
Dr. Öğr. Üyesi Emekcan Yücel
Prof. Dr. Ünal Zenginobuz”

(HABER MERKEZİ)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.