DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
Ankara

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

10 okunma

CHP’li Aydoğan’dan Bakan Bozdağ’a ‘İmamoğlu’ sorusu

ABONE OL
15 Kasım 2022 21:30
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda; Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davayla ilgili “İmamoğlu davasında önceki davaya bakan hâkimin eşine dostuna ‘Ben baskı altında Sayın İmamoğlu’nun siyasal geleceğini ıskata uğratacak bir karara zorlandım’ dediği iddiası var. Sayın Bakanım siz HSK’nın başkanısınız, bu iddia neden soruşturulmuyor? Biz neden hala zehirli suyun içinde hukuk arar haldeyiz?” diye sordu.

CHP’li Turan Aydoğan, Adalet Bakanlığı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda söz alarak İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun YSK üyelerine yönelik sözleri nedeniyle yargılandığı davayı gündeme getirdi.

ANKA’nın haberine göre Turan, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a hitaben şunları dile getirdi:

‘BİZ NEDEN HALA ZEHİRLİ SUYUN İÇİNDE HUKUK ARAR HALDEYİZ?’

“İmamoğlu davasında önceki davaya bakan hâkimin eşine, dostuna ‘Ben baskı altında Sayın İmamoğlu’nun siyasal geleceğini ıskata uğratacak bir karara zorlandım’ dediği iddiası var. Sayın Bakanım siz HSK’nın başkanısınız. Bu iddia neden soruşturulmuyor? Biz neden hala zehirli suyun içinde hukuk arar haldeyiz? Siz hepimizden daha iyi bilmelisiniz ki o mahkemeye artık hangi hakim gelirse gelsin, hangi kararı verecek olursa olsun, hangi iyi niyetle davranıyor olursa olsun bu saatten sonra siz bu ilişkiyi sorgulatmadığınız, soruşturmadığınız, bunun gerçeğini ortaya çıkarmadığınız süre içerisinde Türkiye’de bağımsız ve tarafsız bir yargı vardır diyecek bir yerde oturmuyorsunuz.”

Ayrıca Aydoğan, Bakan Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Aydoğan, Bozdağ’a şu soruları yöneltti:

‘KONUYU HSK GÜNDEMİNE TAŞIDINIZ MI?’

“Hakimler ve Savcılar Kurulu bu iddiaları bugüne kadar neden incelemeye almamıştır? Bu iddia üzerine, HSK Başkanı olarak bu soruşturmanın yapılabilmesi için sürecin başlatılması bağlamında konuyu HSK gündemine taşıdınız mı? Söz konusu hakim hakkında ortaya atılan iddialar gerçek midir? Hakimler ve Savcılar Kurulu müfettiş görevlendirerek bu iddiaları incelemeye alacak mıdır? Söz konusu iddianın yargı üzerinde şüphe yaratmış olması nedeniyle bu tasarrufun hayata geçirilmesi için şimdiye kadar ne gibi adımlar atılmıştır? Bu bağlamda ‘Yeni hakime de baskı yapılıyor mu?’ sorusu da gündeme gelmiştir. Bu konuda oluşan soru işaretlerinin giderilmesi için bir tasarrufunuz olmuş mudur?”

NE OLMUŞTU?

Konuyu gündeme getiren gazeteci Barış Terkoğlu, köşe yazısında davanın eski hakimi H.Z. ile ilgili şunları yazmıştı:

“Ben de hükümete destek veriyorum. Hatta eşim, hükümetin desteklediği 2 No’lu Baro’da çalışıyor. Ancak ben hâkimim. Tarafsızlığımı korumak zorundayım. Buna rağmen bazı savcılar aracılığıyla, İmamoğlu’na iki yıldan fazla ceza vererek, onu siyasi yasaklı hale getirmem telkin edildi. Bu suçlara ilişkin daha önce verilmiş kararları inceledim. Vicdani olarak, böyle bir cezanın adaletsiz olacağını gördüm. İmamoğlu hakkında, asgari sınırdan ceza verip, hükmün açıklamasını ertelemenin en doğrusu olacağına karar verdim. Bunu birkaç kişiye de söyledim. Durumdan haberdar olan ve adliyeyi yöneten bir isim, hükümetle görüşerek atamamı yaptırdı.” (HABER MERKEZİ)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.