DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN 308602-0,30%
Ankara

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

4 okunma

El konulan Fransız Yetimhanesi’nin yeni belgeleri ortaya çıktı: 156 yıllık anlaşmazlık

ABONE OL
25 Kasım 2022 11:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Beyoğlu Belediyesi 1 Haziran’da Fransa Dışişleri Bakanlığı’nın mülkü olan dört katlı binaya el koydu. Fransa Konsolosluğu’nun kiracısı olanlar, Beyoğlu Belediyesi ile kira kontratı imzalamaya zorlandı, imzalanmaması durumunda binanın zorla boşaltılacağı yönünde beyanlar tartışmalara neden oldu. Söz konusu el koyma girişimi sonrasında gündem olan binaya Beyoğlu Kaymakamlığı tarafından kayyım atandı.

‘BİNAYI BİZE VERİN’ ISRARI

Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız ve ekibi, mülkte bulunan Kemal Cinbiz’in yanına giderek binayı kendilerine devretmesini talep etti. Ancak baba Cinbiz, 56 yıllık kiracısı olduğu binanın Fransızlara ait olduğunu ve kirasını Fransız Büyükelçiliği’ne bağlı bir vakfa ödediğini belirterek bu teklifi her seferinde reddetti.

Cemal Cinbiz, babasının yanındayken yine benzer bir olaya şahitlik etti. Cinbiz, şahit olduğu anı şu sözlerle anlattı: “Bir gün yine ellerinde kalın dosyalarla geldiler. Belediyeden geldiklerini, binanın kendilerine devredilmesini istediklerini söylediler. Bunun üzerine babam, ‘Siz burada bekleyin, ben Fransız Konsolosluğu’nu arayayım’ dedi. Babam aşağı geldiğinde kimse yoktu.”

MAHKEMENİN DURDURMA KARARINA RAĞMEN TAHLİYE DEVAM ETTİ

Baba Kemal Cinbiz’in vefat etmesinden aylar sonra Beyoğlu Belediye Başkanı Yıldız, 2021’in son aylarında bir kez daha binayı ziyaret ederek bu sefer Cemal Cinbiz’den binayı kendilerine devretmesini talep etti. Olumsuz yanıt alan Yıldız iddiaya göre “Ben almasını bilirim” diyerek binayı terk etti. Kısa süre sonra belediye yetkilileri ile çok sayıda zabıta ve polis 1 Haziran sabahı baskın düzenleyerek binayı boşaltmak için harekete geçtiler. İstanbul 2. İdare Mahkemesi aynı gün yürütmeyi durdurma kararı vermesine rağmen zabıtalar Zanaat Atölyesi’ne girdi ve tahliyeye başladı.

ÇOK SAYIDA PARÇA KAYIP

4 katlı binada 1970’ten beri Fransa elçiliğine kira ödeyen Cemal Cinbiz, darp edilerek dışarı çıkartıldı. Kartonpiyer Müzesi’nde sergilenen kartonpiyer kalıpları zarar gördü. Bahçenin etrafını saran 250 metrelik demir korkuluklar ve bahçedeki sütunlar söküldü. Taşıma sırasında Cinbiz, tarihi değeri olan çok sayıda sandık ve parçanın kaybolduğunu öne sürerek hasarın büyük olduğunu aktardı. Öte yandan kartonpiyer kalıplarının yapıldığı atölyeye ait olan her şeye belediye tarafından el konuldu.

HABERİMİZDEN SONRA BELEDİYE ‘ACİL’ TOPLANDI, TAHLİYE DURDURULDU

Tahliye işlemleri devam ederken olayı gündeme getiren “Beyoğlu’nda Fransa’ya ait binaya el konuldu” başlıklı haberimiz sonrasında Beyoğlu Belediyesi acil toplantı yaparak tahliyeyi durdurdu.

FRANSA HEYET GÖNDERDİ

Söz konusu binayla ilgili 1990 ve 2010’larda da benzer bir anlaşmazlık olmuştu. Ancak iki ülke arasında diplomatik krizin patlak vereceği endişesi nedeniyle geri adım atılmıştı.

Son tahliye olayının ardından Fransa hükümeti inceleme yapmak için bir heyet gönderdi. Heyet incelemelerde bulunduktan sonra Beyoğlu Belediyesi’ne dava açtı. İlk duruşma 21 Şubat saat 10.20’de İstanbul 13. Sulh Hukuk Mahkemesi’nde görülecek.

Osmanlı fermanı, 1866

156 YILLIK ANLAŞMAZIK DEVAM EDİYOR

Sultan Abdülaziz, 1866’da Daughters of Charity of Saint Vincent de Paul (Aziz Vincent de Paul’un Hayırsever Kızları) adlı vakfa yetimhane inşa etmek üzere fermanla arsa verdi.

BİNA 1868 YILINDA MÜHÜRLENMİŞ

Yine Osmanlı’ya ait 9 Nisan 1870 tarihli resmi belgede, “Tophane kasabasında Tomtom mahallesinde yetimhane yapılarak önceden padişah emriyle Fransa devletine terk edilen Çukur Bostan arsası bitişiğinde bulunan eski bir evin sahibi olan zaptiye binbaşılarında Süleyman oğlu Ahmet Arif Efendi zikr edilen evi belli bir bedel karşılığında adı geçen devlet elçiliğine terk edilmiştir” ifadeleri yer alıyor.

156 YIL ÖNCE YİNE GÜNDEME GELDİ

Ancak belgelere göre 156 yıl önce de söz konusu mülkle ilgili bir anlaşmazlık olduğu ortaya çıktı. Buna göre binanın yapıldığı arsada farklı kişilerin de hisseleri olduğu gerekçesiyle mahkeme tarafından belli bir bedelle kiralandığı görülüyor. Türkçeleştirilen belgede şu ifadeler yer alıyor:

“Yapılan satış işlemleriyle ilgili olarak padişah emri üzerine mahkemece keşif ve muayene ve ölçümleri yapıldığında bir taraftan yetimhane bahçesi ve bir taraftan Mehmet Efendi evi ve bahçesi ve dört taraftan yol ile çevrili metrekare iki yüz yirmi zira altı parmak arsalı ve Sultan Beyazit’i Veli Han vakfına ait senelik doksan akçe kira bedelli ve on beş numaralı bir adet evin, Ahmet Arif Efendi üzerinde iken zikr edilen elçiliğe satıldığı ve satış işlemi padişah emrine bağlı olduğundan bahsi geçen evin emsalleri misilli senelik yüz kuruş kira bedeli ile yetimhaneye ilave olunduğu vakıf defterine kayıt edilerek şerh verilmiştir. Zikr edilen kiranın elçilik tarafından yıldan yıla Harameyn hazinesine verilmesi için lazım gelen yerlere ilmuhaberler verilmesine dair teftiş mahkemesinden verilen ilam vakıflar muhasebesine kayıt olunup yukarıda anlatılan konu ile ilgili olarak vakıf tarafına başka bir ilmuhaber verildiğinden durumdan haberdar olması için elçilik tarafına dahi işbu ilmuhaber verilidi.”

Resmi belge, 9 Nisan 1970

Beyoğlu Kaymakamlığı tarafından binaya atanan kayyımın süresi aralık sonunda bitiyor. Edinilen bilgiye göre Beyoğlu Belediyesi ise mahkeme öncesi bina üzerinde hak iddia etmek için çeşitli çalışmalara başladı. Bu nedenle birçok kez emlakçılar binaya gönderilerek incelemeler yapıldı.

Öte yandan Fransa’nın Galatasaray Lisesi ile anlaşarak binayı bir okula dönüştürme planlarının olduğu öğrenildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.