DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN 307867-0,48%
Ankara

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

9 okunma

İstanbul Barosu’na Abdullah Öcalan başvurusu: Girişimde bulunun

ABONE OL
21 Kasım 2022 15:30
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) İstanbul Şubesi’ne bağlı 155 avukat, PKK lideri Abdullah Öcalan’a dönük ağırlaştırılmış tecrit koşullarının sona erdirilmesi, avukat görüş yasağının kaldırılması, iç ve uluslararası mevzuatta yer alan haklarının temini yapılan başvuruların takibi için İstanbul Barosu’na başvuruda bulundu.

OLAĞANÜSTÜ KOŞULLAR

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, talep başvurusunda, Abdullah Öcalan’ın tutulduğu İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde iç hukuk ve uluslararası hukukun devre dışı bırakıldığına işaret edildi. Cezaevinin Abdullah Öcalan’a özgü olarak 1999 yıllında tekrardan inşa edildiği ifade edilen başvuruda, “O günden bugüne kadar da kişiye özel statü ve uygulamalarla yönetilmiştir. Burada tutulan müvekkiller; Sn. Abdullah Öcalan geride kalan 23 yıl boyunca, Sn. Hamili Yıldırım, Sn. Ömer Hayri Konar ve Sn. Veysi Aktaş ise adada bulundukları 7 yıl boyunca ‘İmralı Tecrit Sistemi’ dediğimiz ağırlaştırılmış infaz rejiminde, olağanüstü tecrit koşullarında tutulmaktadırlar” denildi.

27 Temmuz 2011 tarihinden bu güne değin geçen 11 yıl boyunca Mayıs-Ağustos 2019 Tarihlerinde gerçekleşen 5 avukat görüşü dışında hiçbir avukat görüşmesi olmadığına dikkat çekilen başvuruda, “Belirtilen 3 aylık aralık hariç, 11 yıldan uzun süredir İmralı Ada Hapishanesi’nde avukat girememektedir. Sn. Öcalan, 2014 yılından bu yana yalnızca 5 aile görüşü gerçekleştirebilmiştir. Son yüz yüze yapılan görüşme 3 Mart 2020 tarihinde Sn. Abdullah Öcalan’ın kardeşi ile yapabildiği görüşmedir. İlk günden bugüne yalnızca 27 Nisan 2020 ile 25 Mart 2021 tarihlerinde olmak üzere 2 defa telefon ile görüşme gerçekleştirilebilmiş, 25 Mart 2021 tarihli son telefon görüşmesi çok kısa süre içinde aniden kesilmiş ve görüşmeye devam edilememiştir. Eş deyişle 25 Mart 2021 tarihinden itibaren Sn. Abdullah Öcalan’dan hiçbir şekilde haber alınamamaktadır” ifadelerine yer verildi.

‘MUTLAK İLETİŞİMSİZLİK’

Yıldırım, Konar ve Aktaş’a yönelik tecride dikkat çekilen başvuruda, şu ifadelere yer verildi: “‘İncommunicado-Mutlak İletişimsizlik’ olarak tanımlanan bu duruma ilişkin olarak; yalnızca 2021 yılında aile ve vasilerin 71 başvurusu, avukatların ise 202 başvurusu yanıtsız bırakılmış, 2022 yılı boyunca yapılan sayısız başvuruda da sonuç değişmemiştir. Aynı şekilde Anayasa Mahkemesi’ne yapılan başvurusunda da tedbir talebi reddedilmiştir. Avukatlar olarak aynı zamanda; Türkiye Barolar Birliği’ ne ve 28 Baroya, Türkiye’de faaliyet gösteren 9 farklı insan hakları kurumuna, uluslararası alanda çalışma yürüten 13 farklı kuruma, Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Hakları Komisyonuna ve Adalet Bakanlığı’na başvuru yapılarak İmralı’da süren ağır tecrit halinin ve hukuka aykırı izolasyon halinin sonlandırılması talepli başvuruda bulunulmuştur.”

BAŞVURULARA DİKKAT ÇEKİLDİ

Abdullah Öcalan ile görüşülmesi için yapılan başvurulara dikkat çekilen başvuruda, “2022 yılı içerisinde de mutlak tecrit halini sürdüren uygulamalar devam etmiş, tamamen hukuk dışı bir alana evrilen İmralı tecridinin sona erdirilmesine ilişkin başvurular 2022 yılı içerisinde de sürdürülmüştür. İçinde bulunduğumuz senede; avukatlar ve aileler tarafından yapılan sayısız başvuru cevapsız bırakılmış, AİHM kararları ve CPT Komitesinin değerlendirilmeleri yok sayılmıştır. İmralı Ada Hapishanesi’nde bulunan Sn Öcalan, Sn. Konar, Sn. Aktaş ve Sn. Aktaş ile avukat görüşmesinin gerçekleşmesi için 29 farklı barodan 775 avukat Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulunmuştur” denildi.

Başvuruda, Avrupa ülkeleri başta olmak üzere 22 farklı ülkeden 350 avukatın 14 Eylül’de, Ortadoğu’dan 756 avukatın ise 19 Eylül’de Adalet Bakanlığı’na başvuru yaparak İmralı Hapishanesi’nde avukat görüşü talebinde bulunduğu hatırlatıldı.

YANIT VERİLMİYOR

Avukatların sistematik yasaklar ile karşı karşıya olduğu belirtilen başvurusunda, şu ifadelere yer verildi: “Tecridin sona erdirilmesi, müvekkillerinin ulusal ve uluslararası mevzuattan doğan haklarının temini ve avukatlık görevinin engellenmesinin sona erdirilmesi için yapılan başvuruların tamamı sonuçsuz bırakılmaktadır. Güncel durumda; avukatların müvekkilleriyle ziyaret başvurularına (haftada 2 kez) hiçbir cevap verilmemektedir. Cevap vermeme haline dair İnfaz Hâkimliği’ne şikâyet yolunda Bursa İnfaz Hâkimliğince 6 aylık avukat kısıtlama kararı alındığı öğrenilebilmektedir. İlgili karar örneğinin taraflarına tebliği reddedilmektedir. Karar örneği dahi gösterilmemektedir. Karar asillere tebliğ ile kesinleştikten ve infazına geçildikten sonra görüşme taleplerine yanıt olarak avukatlara bildirilmektedir. Bu esnada avukatların başvuru ve talepleri olsa dahi kararın kesinleşmesi beklendikten sonra taleplerine cevap verilmektedir. Avukatların vekâletname sunarak İnfaz Hâkimliği’nden disiplin dosyasının bir örneğini almaya dönük talepleri yasal bir dayanak bulunmaksızın reddedilmekte.”

Başvuruda son olarak, “Müvekkillerin avukatları tarafından yapılan tüm hukuki girişimlerin sonuçsuz bırakıldığı, yerel ve uluslararası insan hakları kurumları, hukuk örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarının konuya ilişkin girişimlerinden sonuç alınamadığı ve tarafımın da arasında bulunduğu 775 avukat tarafından Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvuruya herhangi bir yanıt verilmediği tartışmasız olup; avukatlık görevinin ifasını ve müvekkillerin adil yargılanma haklarını teminen Baro Başkanlığınız tarafından Adalet Bakanlığı ve Türkiye Barolar Birliği nezdinde girişimde bulunulmasını talep etme gereği hasıl olmuştur. İlgili tüm kurum ve mercilerde hukuki girişim ve başvurularda bulunulmasını talep ederiz” denildi. (HABER MERKEZİ)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.