DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN 3209402,18%
Ankara

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

16 okunma

Ölümlü trafik kazaları en fazla orta ve düşük gelirli ülkelerde oluyor

ABONE OL
19 Kasım 2022 14:30
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 2005 yılında aldığı bir kararla her kasım ayının üçüncü pazar gününü ‘Trafik Kazası Kurbanlarını Anma Günü’ olarak belirledi. Bu vesile ile Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), dünya genelinde yaşanan trafik kazalarına ilişkin verileri yayınladı.

Buna göre, her yıl ortalama 1,3 milyon kişi trafik kazası nedeniyle hayatını kaybediyor. Bu da her gün yaklaşık 3 bin 600 kişinin hayatının kaybettiği anlamına geliyor.

Ölümlü trafik kazalarının büyük çoğunluğu dünyadaki araçların yaklaşık yüzde 60’ını bulunduran düşük ve orta gelirli ülkelerde gerçekleşiyor. Veriler ölümlü kazaların yüzde 93’ünün bu ülkelerde yaşandığını gösteriyor.

KAZALARIN YÜZDE 26’SI YÜKSEK HIZ NEDENİYLE GERÇEKLEŞİYOR

AA’nın DSÖ verileri ile hazırladığı habere göre, dünya genelinde trafik kazası yaralanmaları, 5-29 yaş arası çocuk ve gençlerde ölüme yol açan başlıca nedenler arasında yer alıyor. Kaza kurbanlarının yarıdan fazlasını, yayalar, bisiklet ve motosiklet sürücüleri oluşturuyor. Ayrıca, erkeklerin yol kazalarına dahil olma oranı kadınlara kıyasla daha yüksek seyrediyor. Kazalarda hayatını kaybedenlerin yaklaşık 4’te 3’ünü 25 yaş altı erkekler oluşturuyor.

Ölümlü trafik kazalarının büyük çoğunluğu düşük ve orta gelirli ülkelerde gerçekleşirken, veriler ölümlü kazaların yüzde 93’ünün bu ülkelerde yaşandığını gösteriyor. Yol kazalarına bağlı ölümler en fazla Afrika kıtasında en az Avrupa kıtasında meydana geliyor.

Can kayıplarının yanı sıra ciddi boyutlarda hasara yol açan kazaların çoğu, ülkenin Gayri Safi Yurtiçi Hasılası’nın (GSY) yüzde 2 ila 8’ini oluşturuyor.

Dikkatsizlik, hız, alkol ve psiko-aktif madde kullanımı, kask ve emniyet kemeri takmama, yetersiz yol altyapıları, güvensiz araçlar, kaza sonrası ilk yardım hizmetlerinin yetersizliği, trafik kurallarının ihlaline yönelik caydırıcılığın düşük olması gibi faktörler, ölümcül kazaların yaşanma riskini artırıyor. Trafik kazalarının yüzde 26’sı yüksek hız nedeniyle oluyor. Kazaların yüzde 9’u da telefon kullanma gibi dikkat dağıtıcı davranışlardan kaynaklanıyor.

YÜKSEK GELİRLİ ÜLKELER ARASINDA EN FAZLA KAZA ABD’DE

Ölümlü trafik kazalarının en az yaşandığı kıta konumundaki Avrupa’da, nüfusuna oranla en çok trafik kazası ölümlerinin görüldüğü ülke Romanya oldu. Online istatistik portalı Statista’nın verilerine göre, 2021 yılında Romanya’da her 1 milyon kişide 93 kişi trafik kazası nedeniyle hayatını kaybetti. Romanya’nın ardından Bulgaristan’da her 1 milyon kişide 81, Letonya’da 78, Karadağ’da 72, Polonya’da 59, Yunanistan’da 57 kişi trafik kazalarında yaşamını yitirdi.

ABD, yüksek gelirli ülkeler arasında en çok ölümlü kazaların gerçekleştiği ülke konumunda. Her yıl 46 binden fazla kişinin canına mal olan trafik canavarı, 4,4 milyon kişinin tedavi gerektirecek yaralanmalar yaşamasına neden oluyor. 1-54 yaş arası ABD vatandaşları için trafik kazaları başlıca ölüm nedeni olurken, ülkede kaza oranları 2022’nin ilk çeyreğinde son 20 yılın en yüksek seviyesine çıktı. Bu yılın ilk 3 ayında ABD’de trafik kazalarından ölenlerin sayısı geçen yıla kıyasla yüzde 7 artarak 9 bin 500’e ulaştı.

TÜRKİYE’DE KAZANLARIN SEBEBİ SÜRÜCÜ HATALARI

TÜİK verilerine göre, Türkiye’de 2021 yılında 187 bin 963’ünde ölüm ve yaralanmaların olduğu 1 milyon 186 bin 353 trafik kazası meydana geldi. Geçen yıl 5 bin 362 kişi kazalar nedeniyle hayatını kaybederken, 274 bin 615 kişi de yaralandı. Kazalarda hayatını kaybedenlerin yüzde 47,6’sını sürücüler, yüzde 30,3’ünü yolcular, yüzde 22,1’ini ise yayalar oldu. Ayrıca, hayatını kaybedenlerin yüzde 70,5’ini erkekler, yüzde 29,5’ini kadınlar oluşturdu.

Kazaların yüzde 87,1’i sürücü hataları nedeniyle gerçekleşti. (HABER MERKEZİ)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.