DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN 308366-0,52%
Ankara

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

10 okunma

Seyit Rıza ve arkadaşları İzmir’de anıldı

ABONE OL
16 Kasım 2022 03:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İZMİR – Dersim Dernekleri Federasyonu, İzmir Dersim Dernekleri, Avrupa Demokratik Dersim Birlikleri Federasyonu, Dersim Araştırmaları Merkezi, Demokratik Alevi Dernekleri İzmir Şubesi, Seyit Rıza ve arkadaşlarını idam edilmelerinin 85’inci yılında andı.

Karşıyaka Çarşı girişinde yapılan anmada, “85’inci yılında idam edilen Seyid Rıza ve yoldaşlarını anıyoruz unutmadık unutturmayacağız” ve “Ben sizin yalan ve hilelerinizle baş edemedim bu bana dert oldu ama ben de sizin önünüzde diz çökmedim bu da size dert olsun” yazılı pankartlar taşındı.

“Arşivler açılsın hesap verilsin” ve “Dersim, Maraş, Koçgiri unutulmaz hiçbiri” sloganları atılan anmaya, çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri de katıldı. Anmada öldürülenler anısına saygı duruşunda bulunuldu.

‘SOYKIRIMIN SORUMLUSU IRKÇI İDEOLOJİ’

Anmada Türkçe ve Zazaca olarak açıklama yapıldı. Açıklamada, “Dersim toplumunun kanaat önderlerinin, 1935’te TBMM’de çıkarılan ‘Tunceli Kanunu’nun tahakkümcü uygulamalarına direndikleri için tutuklanarak, sonucu önceden belirlenmiş sözde yargılamadan sonra Elazığ Buğday Meydanı’nda idam edildiği” belirtildi.

Katliamın, Dersimlilerin belleğinde tesellisi olmayan ve kabul edilemez bir yara olarak günümüzde de kanamaya devam ettiği vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Dersim’de gerçekleştirilen soykırımın başlıca sorumlusu, kendinden olmayanı düşman olarak kodlayıp, onu yok etmeyi amaçlayan ırkçı ideolojidir. Onun günümüzdeki devamı ise aynı uygulamayı 85 yıl sonra bile sürdüren mevcut devlet aklıdır. 1937/1938, Dersim halkına yönelik baskı ve asimilasyon politikalarının toptan bir imha haline dönüşme tarihidir. Dersim, 85 yıldır yaralarını sarmaya, inkar edilmişliğini aşmaya, eşit yurttaşlık hakkını kazanmaya ve atalarının mezar yerlerini bulmaya çalışıyor. Tarihi hatırlamanın ve katledilenlerin anıları önünde saygıyla eğilmenin, ülkemizde ileride benzeri kitlesel katliamların engellenmesi; insan haklarına saygılı, barışı sağlamış demokratik bir toplumun kurulabilmesi için çok önemli olduğuna inanıyoruz.”

Açıklamada kurumlar şu talepleri dile getirdi:

– Arşivler açılsın.
– Seyid Rıza ve arkadaşlarının mezar yerleri açıklansın.
– Sürgünler, kayıplar ve evlatlık alınan çocukların listesi açıklansın.
– “Dersim” ismi iade edilsin.
– Dersim halkından özür dilensin.
– Dillerimize ve inancımıza özgürlük tanınsın.
– Dersim’de ekolojik ve kültürel tahribata yol açacak projeler iptal edilsin.
– Eşit yurttaşlık hakkımız tanınsın.

(DUVAR)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.