DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
Ankara

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

12 okunma

Sümeyye Erdoğan: Kadınların kazanımları yalanla itibarsızlaştırılıyor

ABONE OL
25 Kasım 2022 01:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Mütevelli Heyet Başkanı Sümeyye Erdoğan Bayraktar, ’25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü’ kapsamında hazırlanan kampanyanın detaylarını paylaştı.

DHA’nın aktardığına göre; Sümeyye Erdoğan Bayraktar, burada yaptığı konuşmada, kadınların önemli hukuki kazanımlar elde ettiğini ancak bunların algı manipülasyonları ve yalanlarla itibarsızlaştırılmaya çalışıldığını gözlemlediklerini söyledi.

Bayraktar, “Bu itibarsızlaştırma girişimlerinde öne sürülen hiçbir iddia şiddet gören kadınların mağduriyetlerinden önemli değil. Karalama kampanyalarını yürütenlerin samimiyetine inanmak da oldukça güç. Meseleleri gerçekten çözüm olsa, aileyi korumak olsa, kendi evinde günlerce dayak yiyen kadınların çığlığına kulak verirlerdi. Elini taşın altına koymadan sadece eleştirenler, gözleri önünde annesine şiddet uygulanan çocukları korumak için ne yapıyor? Kadına yönelik şiddetle ve her türlü şiddetle mücadele dezenformasyonla mücadeleyi de gerektirir” diye konuştu.

Kadına şiddet sorunun sadece kanunlar, yasal düzenlemeler ve cezalarla çözülemeyeceğini belirten Bayraktar, “Bu meseleye herkesin öncelikle insani, ahlaki ve vicdani çerçevede yaklaşması gerekir. Kadın erkek hep birlikte insanlık ayıbının üstesinden geleceğimize inanıyorum” dedi.

‘KADINLARIN ONURUYLA, KORKMADAN YAŞAYABİLECEĞİ BİR TOPLUM İNŞA ETMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ’

Sümeyye Erdoğan Bayraktar, “Kadına şiddet savunmasız olana güç gösterisi yapmak, bu şekilde tahakküm kurmaya çalışmak kabul edilemez bir durum. Ne yazık ki tüm dünyada yaygın olarak görüyoruz. Bu şiddet türünün kendine has dinamikleri var. Fiziki güç dengesizliği, geleneksel olarak kadının ikincil görülmesi, failin genellikle en yakın halkadan olması ve çoğunlukla ev alanında kontrol mekanizmalarının uzağında gerçekleşmesi gibi. Bu unsurlar kadına yönelik şiddetle mücadelede genel şiddetten farklı, özel yaklaşımlar gerektiriyor. Pek çok kadın en güvende olması gerektiği yerde, en yakınları tarafından şiddete uğruyor. Bazen sesini bile duyuramıyor ve bir kısmı cinayete kurban gidiyor. KADEM olarak biz de kadınların onuruyla, korkmadan ve güvenle yaşayabileceği bir toplum inşa etmek için çalışıyoruz” dedi.

‘ISRARLI TAKİP FİZİKSEL ŞİDDETE DÖNÜŞME POTANSİYELİ TAŞIR’

Her 25 Kasım’da kampanyalar yaptıklarını hatırlatan Bayraktar, “Bu yılki kampanyamızın temasını ısrarlı takip olarak belirledik. Hazırladığımız kamu spotuyla ve sosyal medya içeriklerimizle ısrarlı takibin hak ihlali ve bir şiddet türü olduğuna dikkat çekmek, 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda ısrarlı takibin artık suç kapsamına alındığını kampanyamız vasıtasıyla herkese duyurmak istiyoruz. Çünkü özellikle son yıllarda kadınların gerek fiziksel gerekse telefon ve sosyal medya üzerinden ısrarlı takibe maruz kaldığını biliyoruz. Hangi yolla olursa olsun ısrarlı takip, kadını korkutan, tedirgin eden, baskı altına alan, huzur ve sükununu bozan ve güvenlik endişesi taşımasına yol açan bir eylemdir. Daha da önemlisi her ısrarlı takip fiziksel şiddete dönüşme potansiyeli taşır. Yanı ısrarlı takip, şiddetin öncüllerinden biridir” dedi.

‘YASAYA TUTUN, O SENİ KORUR DİYECEĞİZ’

Bayraktar, “Rahatsız, tedirgin veya huzursuz olduğunda, korktuğunda, kendini güvende hissetmediğinde yasaya tutun, o seni korur diyeceğiz. Israrlı takip bir şiddet türüdür ve suçtur sloganımızla, bu eylemi hafifletmenin, görmezden gelmenin veya sessiz kalmanın doğuracağı olumsuz sonuçların altını çizeceğiz. Ülkemizde 6284 sayılı kanun hala en etkili yargısal önlemlerden biri. Devletin attığı adımlarla kadına şiddet konusunda önemli bir yol kat edildi” ifadelerini kullandı.

GÜMRÜKÇÜOĞLU: KEŞKE BÖYLE BİR GÜN OLMASAYDI

KADEM Mütevelli Heyet Başkanı Sümeyye Erdoğan Bayraktar ve KADEM Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu, tanıtım toplantısının ardından gazetecilere özel açıklamalarda bulundu.

KADEM Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu, “Keşke böyle bir gün olmasaydı ama gerek Türkiye’de, gerek dünyada kadına yönelik şiddet bir vaka. Bunu kabul etmemiz gerekiyor. Bunu kabul etmeden mücadeleye başlayamayız. Bu anlamda bu günü çok önemsiyoruz. KADEM kurulduğundan beri 25 Kasım’da belli etkinlikler, kampanyalar düzenliyor. Sahada bulunuyoruz. Bugün de kısa bir filmle farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Israrlı takip kısa bir süre önce ceza kanununa girdi ve bir suç kapsamında değerlendiriliyor. Toplumda farkındalığı uyandırmak, insanların bu konudaki duyarlılığını artırmak çabamız var. Bu suçun da cezasının hapis olduğunu vurgulayarak bu anlamdaki önemi de tekrar ortaya koymak istedik” diye konuştu.

KADEM Mütevelli Heyet Başkanı Sümeyye Erdoğan Bayraktar ise, itibarsızlaştırma çalışmalarını yeniden vurgulayarak, “Kadına yönelik şiddetle mücadele ahlaki zeminde bir insani problem olarak görülmeli ve bu şekilde ele alınmalı. Bu itibarsızlaştırma çabalarının şiddet gören kadınlara ikinci kez bir şiddet unsuru olarak döndüğünü, onların bu sarmaldan çıkabilmelerini daha da zorlaştırdığını görüyoruz. Tüm toplum olarak elimizi taşın altına koymadan bu sorunu ortadan kaldıramayız diyoruz” dedi. (HABER MERKEZİ)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.