DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN 3209702,26%
Ankara

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

15 okunma

‘Telekulak’ skandalının gölgesinde Miçotakis’ten yeni istihbarat adımı

ABONE OL
17 Kasım 2022 03:30
0

BEĞENDİM

ABONE OL

‘Telekulak skandalı’nın patlak verdiği komşu Yunanistan’da, parlamento seçimlerine ramak kala muhafazakar Yeni Demokrasi hükümeti parlamentoya Ulusal İstihbarat Teşkilatı’nın (EYP) işleyişinde radikal değişiklikler öngören bir kanun önergesi taşıyor. Yeni yasa tasarısı, uzmanlara göre hükümetin halihazırda sergilediği ‘patolojik işlevsel bozuklukları tamir etmeye’ odaklanıyor.

‘İÇ DENETİM BİRİMİ’ KURULACAK

Kiriakos Miçotakis hükümeti, geçtiğimiz saatlerde EYP’in işleyişine, yasal prosedürüne ve ‘kötü amaçlı yazılımların yasaklanmasına’ önemli değişiklikler getiren bir yasa tasarısını parlamentoya sundu. İefimerida.gr sitesindeki son bilgilere göre, yeni yasa tasarısı istihbarat kurumunda önemli yenilikleri gündeme taşıyor. Yasalaşması durumunda EYP bünyesinde, hizmet içindeki yolsuzluk ve suiistimalleri soruşturacak bir ‘İç Denetim Birimi’ kurulacak.

Yasa tasarısına göre, sadece bir diplomat veya emekli bir üst düzey subay EYP müdürü olarak atanabilecek. Ayrıca, sadece devlet memurları EYP’ye müdür yardımcısı olabilecek. Yasa tasarısına göre, özel şahıslar bu pozisyonların dışında tutulacak.

Tasarıda aynı zamanda, anayasal gizlilik maddesinin kaldırılabileceği ‘ulusal güvenlik’ ile alâkalı durumlara da açıklık getiriliyor.

GİZLİLİK İLKESİ İÇİN YENİ GÜVENCELER

Yeni dönemde siyasi kişilerle ilgili gizlilik kaidesinin kaldırılmasını son derece zorlaştıran katı filtreler içeren özel bir prosedür oluşturulacak. İlgili karar ancak ulusal güvenliğe yönelik acil ve son derece önemli tehditler için, Meclis Başkanı’nın izni ve iki savcının mutabakatı ile EYP tarafından alınabilecek.

Yunanistan’da yeni süreçte ulusal güvenlik dışındaki başka herhangi bir durumda kötü amaçlı yazılım bulundurmak veya ticaretini yapmak hapis ile cezalandırılacak. Ayrıca, bu tür yazılımların kullanımı 10 yıla kadar hapisle cezalandırılabilen ağır bir suç haline getirilecek. Gizlilik örtüsünün kaldırılmasından üç yıl sonra herkes telefon gizliliğinin ulusal güvenlik nedeniyle kaldırıldığından haberdar edilebilecek.

Yeni yasa uyarınca ayrıca, mahremiyetin kaldırılmasına ilişkin kayıtların imha edilmesine yönelik prosedür de standart hale getiriliyor. Gizliliğin kaldırılması sonucu ortaya çıkan içerik için altı ay sonra, gizliliğin kaldırılması talebini destekleyen verileri içeren hizmet dosyası için ise 10 yıl sonra imha aşaması öngörülüyor.

YASAMA VE YARGI MÜDAHALESİNİN ÖNÜ AÇILIYOR

Yunanistanlı uzman ve hukukçular, Miçotakis hükümetinin tasarısının ‘devrim niteliğinde’ özellikler taşıdığını ve birçok açıdan Avrupa Birliği’ne (AB) üye devletlerde uygulanan prosedürden daha gelişmiş unsurlar barındırdığı görüşünde birleşti. Yeni yasa ayrıca, gizliliğin kaldırılması sürecine dâhil olan kurumların takdir yetkisini sınırlayan prosedürler ve bir çalışma çerçevesi sunuyor.

Son olarak birçok Avrupa ülkesinin aksine, yeni yasa uyarınca Yunanistan’da istihbaratı ilgilendiren konularda doğrudan yasama ve yargı müdahalesinin önü açılıyor.

Miçotakis hükümetinin yeni adımı, Atina’da yasadışı dinlemelerle ilgili ifşaların gündeme yansımaya devam ettiği bir süreçte geliyor. Ana muhalefete yakın duran Documento gazetesi, geçtiğimiz günlerde Miçotakis hükümetinin hedefindeki ve dinleme skandalında adı geçen yeni isimleri ifşa etti. Yeni listede tanınmış siyasetçiler ve gazeteciler öne çıkıyor. Muhalefet partileri yeni ifşaların gölgesinde hükümete sert çıkışlarla yüklenmeye devam ediyor. Bu eleştirilerin gölgesinde muhalefet cephesinin Yunanistan Meclisi’nde görüşülecek olan yeni istihbarat kanununun görüşmeleri sırasında takınacağı tavır merakla bekleniyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.