DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN %
Ankara

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

14 okunma

TTB’den Kılıçdaroğlu’na: Taleplerimizi Altılı Masa’ya taşıyın

ABONE OL
18 Kasım 2022 18:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ANKARA – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türk Tabipleri Birliği (TTB) heyeti ile Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) temsilcilerini partisinin genel merkezinde ayrı ayrı ağırladı. Meslek örgütü temsilcileri, bugün görüştükleri CHP liderine yaşadıkları sorunları ve taleplerini aktardı.

‘ŞEHİR HASTANELERİ NEDENİYLE ÜLKENİN 25 YILLIK GELECEĞİ İPOTEK ALTINA ALINDI’

TTB 2. Başkanı Ali İhsan Ökten, CHP lideri Kılıçdaroğlu ile yaklaşık bir saat süren görüşmenin içeriğini anlattı. Görüşmede, MHP’nin TTB’nin isminden ‘Türk’ ifadesinin çıkarılması için verdiği kanun teklifini, meslek örgütlerine yönelik iktidarın bir adımı olarak değerlendirdiklerini kaydeden Ökten, “Özellikle Şebnem Korur Fincancı hocanın haksız, hukuksuz ve antidemokratik bir biçimde tutuklanması sürecini anlattık” dedi.

Sağlık çalışanlarının özlük haklarıyla ilgili sorunlar yaşadığını, bu nedenle çok sayıda hekimin kamudan istifa ettiğini, yurt dışına gittiğini, şehir hastaneleri nedeniyle ülkenin 25 yıllık geleceğinin ipotek altına alındığını anlattıklarını söyleyen Ökten, “Meslek örgütleri üzerindeki yasa değişikliği ve tehditlerin Altılı Masa’da görüşülmesinin çok iyi olacağını, buna karşı bir tutumun yapılacak bir açıklama ile kamuoyuna sunulmasını talep ettik. Kılıçdaroğlu da bunların tamamının demokrasi sorunu olduğunu, daha önceden de bu konuları konuştuklarını ama önümüzdeki toplantıda tekrar görüşeceklerini iletti” diye konuştu.

‘DAHA DEMOKRATİK BİR YÖNETİMLE SORUNLAR ÇÖZÜLÜR’

Kimyasal silah kullanıldığı iddiaları üzerine yaptığı bir değerlendirme gerekçe gösterilerek tutuklanan TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı’ya, Kılıçdaroğlu’nun ‘selam ve saygılarını’ gönderdiğini belirten Ökten sözlerini şöyle sürdürdü: “Şebnem Hoca’nın yaptığı açıklamayı, ‘bir adli tıp hekimi ve insan hakları savunucusu olarak yaptığını ama açıklamasında böyle bir iddia var ise araştırılması gerektiğini’ söylediğini aktardık. İçerisinde TSK veya herhangi bir kurumu hedef alan kelimenin olmadığını da belirttik. Burada hedefin, Şebnem Hoca üzerinden TTB olduğunu ifade ettik. Kılıçdaroğlu da, süreci bildiğini, takip ettiğini, iktidarın oluşturmaya çalıştığı hava gibi bir durumun olmadığını söyledi. Bunların, tüm muhalefete bir saldırı olduğunu belirtti. Ancak iktidar değişikliği ve daha demokratik bir yönetimle sorunların çözülebileceğini söyledi.”

Siyasi partilerin bir kısmıyla görüştüklerini, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in de aralarında olduğu liderlerden randevu talep edeceklerini belirten Ökten, “Özellikle meslek örgütleri üzerindeki baskıları, yapılmak istenen yapısal değişliklerin antidemokratik olduğunu anlatmak istiyoruz” dedi.

‘HEM EYT’LİLERLE İLGİLİ HEM DE SÖZLEŞMELİ ÇALIŞANLARLA İLGİLİ ÇABA İÇERİSİNDE OLACAĞINI SÖYLEDİ’

Kılıçdaroğlu’nun aynı gün içinde ağırladığı bir diğer heyet olan KESK oldu. KESK Eş Başkanı Mehmet Bozgeyik de görüşmelerinin içeriğini anlattı. Kılıçdaroğlu ile 2023 bütçesi ödeneklerine dair görüşme gerçekleştirdiklerini, taleplerini ilettiklerini, 2023 bütçesinden kamusal hizmetlere daha çok yatırım yapılması yönünde politika üretilmesi gerektiğini aktardıklarını belirten Bozgeyik, görüşmenin içeriğine dair şunları kaydetti: “Yoksulluk sınırının altında kalan ücretlilerin verginden muaf olması gibi temel taleplerimiz vardı. Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili çeşitli kuşkularımız var ve bakanlık bu süreci şeffaf yürütmüyor. CHP’nin bu süreçte yasal önergeler vermesini talep ettik. Öte yandan sözleşmeli çalışanların kadroya alınması yönünden taleplerimizi belirterek bu sistemin ortadan kaldırılması gerektiğini ifade ettik. Kemal Bey de bu konuların hem parti programlarında hem de daha önce bizim verdiğimiz dosyalar nedeniyle gündemlerinde olduğunu ifade etti. Hem EYT’lilerle ilgili hem de sözleşmeli çalışanlarla ilgili kendilerinin de bir çaba içerisinde olacağını söyledi.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.