DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN 3210462,25%
Ankara

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

16 okunma

‘Vergi affı çıkacak mı, ne zaman çıkabilir?’

ABONE OL
17 Kasım 2022 01:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Seçime giderken hükümetin yeni bir vergi affı çıkartıp çıkartmayacağı konusu, ekonomik krizden olumsuz etkilenen vergi mükelleflerinin gündeminde önemli bir yer tutuyor. Yasal düzenleme ile “yeniden yapılandırma” olarak gerçekleşen vergi düzenlemeleri vergisini ödeyemeyen mükellefleri rahatlatırken düzenli ödeyenler tarafından da eleştiri konusu oluyor.

T24 yazarı Erdoğan Sağlam’a göre, hayatımızın bir parçası haline gelen vergi affı 2022 yılı için mümkün görünmüyor. “Belki yıl sonuna kadar sadece kesinleşmiş borçların yapılandırılması ile sınırlı bir düzenleme yapılabilir.” diye yazan Sağlam, cumhuriyetin yüzüncü yılı ve seçim vesilesiyle “2023’te geniş kapsamlı bir düzenlemenin (ihtilafların sona erdirilmesi, matrah artırımı, stok/ortak alacakları ve kasa affı vs.) yapılmasının çok yüksek bir olasılık” olduğunu belirtti.

Erdoğan Sağlam, olası bir vergi affı ve matrah değişikliğine ilişkin şu bilgileri verdi:

“Tahminim, 2023 yılının Şubat veya Mart ayında böyle genel bir vergi affı/yapılandırma kanununun çıkarılacağı yönünde…

Matrah artırımı yapılırsa 2022 yılı kapsama alınır mı?
‘Matrah artırımı’ gelir ve kurumlar vergisi matrahlarının belli oranlarda artırılmasını ifade ediyor. Matrah artırımından yararlanan mükellefler hakkında yararlanılan dönem ve vergi türleri için vergi incelemesi ve vergi tarhiyatı yapılamıyor. Bu nedenle kamuoyunda matrah artırımı ‘vergi sigortası’ olarak nitelendiriliyor.

Bu istisnai uygulama son dönemlerde neredeyse genel vergi tahsilat yöntemi olarak kullanılmaya, yani çıkarılan kanunlarla sıklıkla uygulanmaya başladı. Tabii ki bu uygulama yoğun bir şekilde eleştiriliyor.

Süresinde vergi yükümlülüklerini yerine getiren mükelleflere yapılmış büyük bir haksızlık olarak görülüyor. Matrah artırımının sistemi ve mükellefi bozduğu söyleniyor.

Matrah artırımının yapılacağını düşünen mükellefler vergi riski almakta daha iştahlı davranıyorlar. Bu eğilimi/beklentiyi kırmak zorundayız.

Şimdi yeni bir matrah artırımı düzenlemesi yapılırsa 2022 yılının kapsama alınıp alınmayacağı konusuna dönelim.

Mevcut düzenlemelere göre; gelir vergisi beyannamesinin Mart, kurumlar vergisi beyannamesinin ise Nisan sonuna kadar verilmesi gerekiyor. Seçimin 2023 yılı Mayıs veya Haziran ayında yapılacağını varsayarsak, daha önce çıkarılacak bir matrah artırımı düzenlemesinde 2022 yılına yer verilmesini zor görüyorum.

Çünkü 2022 yılının kapsama alınabilmesi için düzenlemenin gelir/kurumlar vergisi beyan süresi bittikten sonra yapılması gerekiyor. Yoksa hiçbir mükellef matrah beyan etmez!

Ancak mayıs başından seçim tarihine kadar olan sürede yapılacak bir matrah artırımı düzenlemesinde 2022 yılının kapsama alınması mümkündür.

Görünen seçim takvimine göre ancak beyanname verme sürelerinin yasal olarak öne çekilmesi halinde 2022 yılının kapsama alınması ihtimali söz konusu olabilir, diye düşünüyorum.” (HABER MERKEZİ)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.