DOLAR %
EURO %
ALTIN 1.339,67-0,06
BITCOIN %
Ankara
19°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

25 okunma

Seçimde çok sayıda usulsüzlük tespit edildi

ABONE OL
14 Mayıs 2023 19:01
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’de milyonlarca seçmen cumhurbaşkanını ve parlamento üyelerini belirlemek için sandık başına gitti. Oy verme işlemi sürerken yurdun dört bir yanından sandıklarda saldırılar, usulsüzlükler ve engelleme girişimi haberleri geldi.

Evrensel konuyla ilgili şu şekilde usulsüzleri derledi.

ANTEP’TE SEÇMENLER BİLGİLERİ DIŞINDA SANDIK GÖREVLİSİ YAZDIRILDI

Antep’te Yeşil Sol Parti seçmeninin yoğun olarak ikamet ettiği Vatan Mahallesi’nde, oy kullanmak üzere sandığa giden yurttaşlar, Vatan Partisinin kendilerini iradeleri dışında T.C. kimlik numaraları üzerinden köylerde sandık görevlisi olarak yazdırdığını öğrendi. Sandık görevlisi görünenlerin kayıtlı oldukları sandıklarda oy kullanmalarına izin verilmedi. Bunun üzerine Yeşil Sol Parti avukatları adliyeye giderek itirazda bulundu.

AK PARTİLİ MÜŞAHİTLER TİP ÜYESİNİ DARBETTİ

İstanbul’un Fatih ilçesinde AK Partili müşahitler, kabine birlikte girilmesi üzerine tutanak tutturan Türkiye İşçi Partisi (TİP) üyesini darbetti.

İlerihaber’in aktardığına göre, Neslişah İmam Hatip Ortaokulu’nda AK Partili görevliler, seçmenlerle birlikte oy kabinine girmek istedi. Salondaki diğer görevliler buna karşı çıktı. Konuya dair tutanak tutturan TİP üyesi, AK Partili müşahitler tarafından önce tehdit edildi, ardından da darbedildi.

YSK, MÜHRÜN ERDOĞAN’IN ÜZERİNE YANSIDIĞI PUSULULARIN GEÇERLİ OLDUĞUNU BİLDİRDİ

Türkiye İşçi Partisi (TİP) bazı oy pusulalarında sandık kurulu tarafından basılan mührün adayların üzerine denk gelecek şekilde yansımasına dair YSK’ye başvuruda bulundu.

TİP’in başvurusu üzerine Yüksek Seçim Kurulu (YSK), mührün Recep Tayyip Erdoğan’ın bölümüne yansıdığı söz konusu pusulaların geçerli olacağını bildirdi.

ANTEP’TE AK PARTİLİLERİN YAKA KARTIYLA DOLAŞMASINA İTİRAZ EDİLDİ

Antep’in Şahinbey ilçesine bağlı Ertuğrulgazi Mahallesi’nde bulunan Abdulkadir Özgül Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde AKP’li görevlilerin parti logosunun yer aldığı yaka kartları ile dolaşması üzerine avukatlar itirazda bulundu.

Avukatlara, İlçe Seçim Kurulu tarafından “Sınıfa girmedikleri sürece sıkıntı olmaz” denildiği söylendi. Yaka kartlarının toplanmaması üzerine itirazlarını sürdüren avukatlardan Tarık Alpdoğan, “Kanun maddesini gösterdik. Seçim günü AKP amblemli yaka kartları ile dolaşılması yasal değildir. Tutanak tutup suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

KONYA’DA USULSÜZLÜĞE MÜDAHALE EDEN TKP MÜŞAHİTLERİNE SALDIRI GİRİŞİMİ

Konya’nın Meram ilçesindeki Konya Lisesi’nde MHP Konya 1. sıra milletvekili adayı Mustafa Kalaycı, oy kullanmaya geldiği esnada yanında MHP ve Ülkü Ocakları rozetleri bulunan kişilere uyarıda bulunuldu.

SOL’un haberine göre yurttaşlardan gelen rozet uyarısından sonra rozetli kişilerden birkaçı vatandaşlara hakaret etti. TKP müşahitleri duruma müdahil olarak herhangi bir siyasi oluşumun simgesini takmanın yasak olduğunu vurguladı. Ülkü Ocakları ve MHP üyesi olduğunu söyleyen kişiler müşahitlerin üzerine yürüdü ve tehditte bulundu. Çevredeki polisler ise duruma müdahale etmedi. Olay vatandaşların da araya girmesiyle son buldu. TKP’li hukukçular olaydan hemen sonra tutanak tutarak MHP ve Ülkü Ocakları üyeleri ile okulda görevli olan kolluk kuvvetleri hakkında şikayette bulundu.

ÜSKÜDAR’DA MÜHÜRSÜZ SANDIK

Evrensel’e ulaşan bilgiye göre Üsküdar Selimiye İlköğretim Okulu’nda 1201 numaralı sandığın mühürsüz olduğu anlaşıldı. Saat 12.00’de yapılan itirazların ardından sandık mühürlendi. Avukatların itirazları üzerine tutanak tutuldu.

İSTANBUL’DA BİR SANDIK KURULU BAŞKANI USULSÜZLÜK ÜZERİNE GÖZALTINA ALINDI

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İstanbul’da bir Sandık Kurulu Başkanı’nın seçmene verdiği pusulayla kendisi oy kullanmaya kalktığı için gözaltına alındığını aktardı. Kaftancıoğlu, söz konusu kişinin Sandık Kurulu Başkanlığı’nın iptal edildiğini aktardı.

İSTANBUL’DA MÜKERRER OY KULLANMA GİRİŞİMİ

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, İstanbul’da bir kişinin mükerrer oy kullanma girişiminde bulunduğunu ve yakalandığını aktardı. Kaftancıoğlu, “Yakalayan sandık görevlimizi ‘Seni yazdım’ diye tehdit etmeseydi iyiydi. Şimdi o düşünsün… Başvuru yapıldı. Mükerrer oy kullanmaya teşebbüsün ciddi cezası (3-5 yıl arası hapis) var” dedi.

HATAY’DA MÜKERRER OY KULLANMAYA ÇALIŞAN SİVİL POLİS YAKALANDI

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkan Yardımcısı Doğan Ergün, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Hatay’da görev kağıdıyla ikinci kez oy kullanmaya çalışan sivil polisin bu girişimini engelledik. Müşahitler müthiş çalışıyor…” dedi.

DİYARBAKIR’DA BİLGİSİ DIŞINDA SANDIK GÖREVLİSİ YAPILAN KADIN OY KULLANAMADI

Diyarbakır’da bilgileri dışında sandık görevlisi yapılan yaklaşık 40 seçmene oy kullandırılmadığı aktarıldı. Okuma yazması olmayan ve sandık kurulunda görev almak için başvuruda bulunmayan, kendisine görev kağıdı gelmediği halde görevli olduğu öne sürülerek oy kullanmasına izin verilmeyenler 58 yaşındaki Nefiat Aydemir de bunlardan biri.

MA’nın haberine göre Bağlar ilçesi Mevlana Halid Mahallesi’ndeki Fevzi Çakmak Ortaokulu’nda bulunan 2153 numaralı sandıkta kaydı olan Aydemir’in oy kullanmasına izin verilmedi. Sandık görevlisi olduğu iddia edilerek oy kullanmasına izin verilmeyen Aydemir’in kızı Büşranur Aydemir, kendisinin oyunu kullandığını, annesinin ise oy kullanmasına izin verilmediğini söyledi. Şikayette bulunacağını belirten Aydemir, hukuki destek istedi.

BURSA’DA AKP’LİLER OKULDA MASA KURUP AKP ROZETİYLE DOLAŞARAK SEÇMENİ YÖNLENDİRDİ

Bursa Osmangazi’deki İnönü Ortaokulu’nda masa kuran AK Parti üyeleri rozetle dolaşıp seçmenleri yönlendirdi. AKP’lilere tepki gösteren Yeşil Sol Parti Bursa milletvekili adayı Cahit Kırkazak, “Seçim kanununa aykırı” diyerek yaşananlara tepki gösterdi.

“Burada masa kurarak kendi rozetleriyle okul içerisinde gezerek insanları yönlendiriyorlar” diyen Kırkazak, “Sandık bölgesine giderek başkanlara müdahale ediyorlar. Yüksek Seçim Kurulu ve Seçim Kanunu’na aykırı bir şekilde bu insanlar burada insanları iradelerine ipotek koyacak şekilde yönlendirip baskı kuruyorlar” dedi.

ADANA’DA OKULLARDA AK PARTİ AMBLEMLİ KUMANYA DAĞITILMAK İSTENDİ

AK Parti’nin Adana’daki bir okulda parti amblemli kumanya dağıtma girişimi, diğer parti görevlilerinin itirazı üzerine engellendi.

MA’nın haberine göre AK Parti İl Başkanlığı, Yüreğir ilçesindeki Karacaoğlan Ortaokulu’nda sandık kurulu üyelerine parti amblemli kumanya vermek istedi. Diğer parti görevlileri ve müşahitler duruma karşı çıktı. İtirazlar üzerine parti amblemli kumanyaların dağıtımı engellendi.

MARDİN’DE AK PARTİ ADAYININ YAKINLARI MÜŞAHİTLERİ DARBETTİ

Mardin’de AK Parti milletvekili adayı Faruk Kılıç’ın yakınlarının toplu oy kullanımını kayıt altına almak isteyen Yeşil Sol Parti müşahitlerini darbettiği aktarıldı.

MA’nın haberine göre Kızıltepe ilçesine bağlı kırsal Eşme Mahallesi’nde AK Parti adayı Faruk Kılıç’ın yakınları toplu oy kullanmak istedi. Duruma karşı çıkan Yeşil Sol Parti müşahitleri, yaşananları telefon kamerasıyla kayıt altına almak istedi. Bu sırada Kılıç’ın yakınları, müşahitleri darbetti. Havas Güngör ve Kemal Erbey adlı müşahitler yaralandı. İki yurttaş Kızıltepe İlçe Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

Olayla ilgili tutanak tutulurken, DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz ile Kürt siyasetçi Ahmet Türk de yaralıları ziyaret etti.

Öte yandan Artuklu ilçesinde de blok oy kullanılması nedeniyle gerginlik yaşandı. Bir mahallede seçmenler arasında kavga çıktı. Olaya polis ve bölgede bulunan avukatlar müdahale ederken, arbede sırasında bir kişi hafif şekilde yaralandı.

DENİZLİ’DE PROPAGANDA YASAĞI İHLAL EDİLDİ

Denizli’de AKP, MHP, Yeniden Refah ve CHP, pankartlarını kaldırmayarak seçim günü propaganda yasağını ihlal etti.

HARRAN’DA DARP VE TOPLU OY KULLANMA GÖRÜNTÜLERİ

Sosyal medyada yayılan bir videoda toplu oy kullanıldığı görüldü. CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, söz konusu videoyu paylaşarak “Sosyal medyaya yansıyan bu görüntüler Şanlıurfa Harran ilçesi, Minare köyünde çekilmiştir. Önce sandık kurulu üyelerimiz darp edilmiş sonra bu görüntüler ortaya çıkmıştır. Yetkili avukat arkadaşlarımız ilgili köye yönlendirilmiş ve İlçe Seçim Kuruluna itiraz edilmiştir.
Bu arada Şanlıurfa Valisi ve Emniyet Müdürüne ulaşılamamaktadır. Zatıalileri toplantıdadır” dedi.

DİYADİN’DE KORUCU, OKULA UZUN NAMLULU SİLAHLA GİRDİ

MA’nın haberine göre Ağrı Diyadin’e bağlı Murat Mahallesi’ndeki 14 Nisan İlkokulu’na uzun namlulu silahıyla giren korucu, itirazlar sonucu okuldan çıkarıldı.

Oy verme işleminin yapıldığı sınıf ve okul koridorlarında silahıyla gezen, daha sonra öğretmenler odasında çay içen korucuya Yeşil Sol Partili görevliler tepki gösterdi. İtiraz üzerine korucu, çağrılan polis tarafından dışarı çıkarıldı.

NUSAYBİN’DE AK PARTİLİ LATİF ÖZEL VE SİLAHLI KORUMALARINDAN SANDIK GÖREVLİLERİNE MÜDAHALE

MA’nın haberine göre Mardin Nusaybin’deki Süleyman Bölünmez Lisesi’nde AK Parti İlçe Başkanı Latif Özel ile silahlı korumaları sandık başkanı ve sandık görevlileri üzerinde baskı kurmak istedi.

1210 Nolu sandığa 3 defa giden AK Partili Özel ile korumaları, görevlileri baskı altına almaya çalıştı. Bunun üzerine avukatlar okula giderek yaşananlar hakkında tutanak tuttu.

Tutanakta “1210 No’lu sandıkta AK Parti İlçe Başkanı ve korumaları tarafından silahlı kişilerin bulunduğu tespit edilmiştir. Mesnetsiz bir şekilde vatandaşa müdahale edildiği isnadı ile sandık başkan ve müşahitlerin AKP İlçe Başkanı ve korumaları tarafından kendilerinin rahatsız edildiğinin tarafımıza bildirilmesi üzerine iş bu tutanağı düzenlemek hasıl olmuştur” denildi.

Tutanak sandık başkanı, resmi sandık görevlisi, CHP sandık görevlisi, Yeşil Sol Parti müşahidi, İYİ Parti sandık görevlisi ile Vatan Partisi müşahidi tarafından imza altına alındı. AK Partili başkan da görevliler hakkında tutanak tutarken, tutanağı sadece AK Partili sandık görevlisi imzaladı.

ŞENOBA’DA YEŞİL SOL PARTİ GÖREVLİLERİ KORUCULAR TARAFINDAN DARBEDİLDİ

MA’nın haberine göre Şırnak’ın Uludere ilçesi Şenoba beldesindeki Feyzi Türkeri İlköğretim Okulu’nda, eski korucubaşı Şehmus Babat’ın oğlu Metin Babat açık oy kullandı. Buna karşı uyarı yapan Yeşil Sol Partisi görevlileri darbedildi.

Metin Babat ve Ömer Babat’ın iki görevliye yönelik darp, tehdit ve hakaretlerde bulunduğu aktarıldı. Darp olayından sonra okula çok sayıda asker sevk edilirken, olay yerine giden HDP ve Yeşil Sol Parti yöneticileri de Babat’ın tehdit ve hakaretlerine maruz kaldı.

GÜLNAR’DA MHP İLÇE BAŞKANI MÜKERRER OY KULLANDI

Mersin’in Gülnar ilçesinde MHP İlçe Başkanı Celal Kadim, mükerrer oy kullanırken yakalandı. Kadim hakkında tutanak tutuldu. CHP ve İYİ Parti ilçe başkanları konuyu savcılığa taşıdı.

BirGün’ün haberine göre Gülnar’da 1010 numaralı sandığa oy kullanmaya gelen MHP Gülnar İlçe Başkanı Celal Kadim’in söz konusu sandıkta kaydının bulunmadığı, 2019 yılındaki seçimler için geçerli olan seçmen kağıdıyla oy kullanmaya çalıştığı tespit edildi. Sandık kurulunun itirazlarına rağmen Kadim, oy pusulası ve zarf alarak tercih mührünü kullandı ve zarfı sandığa attı. Bunun üzerine tutanak tutuldu. Tutanakta Kadim’in 1012 numaralı sandıkta da oy kullandığı belirtildi.

CHP ve İYİ Parti Gülnar ilçe başkanlıkları durumu hem İlçe Seçim Kuruluna hem de savcılığa bildirdi.

AKÇAKALE’DE SANDIK GÖREVLİSİNİ ÜZERİNE KAYNAR SU DÖKÜP DARBETTİLER

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, Urfa’nın Akçakale ilçesi, Kardeşler mezrasında blok oy kullanılmasına karşı çıkan sandık görevlisi Fettullah Işıkakdoğan’ın üstüne kaynar su dökülüp ardından darbedildiğini aktardı.

Mezopotamya Ajansı, mezrada 40-50 kişilik bir grubun blok oy kullanmak istediğini buna karşı çıkan CHP sandık kurulu üyesinin gelen kitle tarafından hem fiziki hem de sözlü saldırıya uğradığını aktardı. Olay yerine giden CHP İl Hukuk Komisyonu üyesi avukat Ronahi Paydaş, kendilerinin de saldırıya uğradığını söyledi. Saldırı sırasında sadece bir askerin olay yerinde olduğunu ve bir kişinin de asker elbisesi giydiğini, fakat askere benzemediğini aktaran Paydaş, “Sandık görevlisi arkadaşımız Akçakale Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Darp edildiğine dair tutanak tuttuk. Konuya ilişkin İlçe Seçim Kurulu’na suç duyurusunda bulunacağız” dedi. Paydaş, gelen grubun blok oy kullanmasının engellenemediğini söyledi.

KAHTA’DA BLOK OY KULLANIMI VE SALDIRI

MA’nın haberine göre Adıyaman’ın Kahta ilçesine bağlı Kördigen köyünde muhtar, akrabalarıyla birlikte blok oy kullanmak istedi. Engel olmaya çalışan Yeşil Sol Parti sandık müşahitleri, muhtar ve akrabalarının linç girişimine maruz kaldı. Tartışma sonrası olay yerine gelen jandarma ekipleri, Yeşil Sol Parti müşahitleri ve köy muhtarını gözaltına almaya çalıştı. Avukatların itirazı ve tuttukları tutanak sonrası gözaltı işlemi yapılmadı.

SİNCİK’TE BLOK OY KULLANIMINA SUÇ DUYURUSU

MA’nın haberine göre Adıyaman’ın Sincik ilçesine bağlı Uğurlu köyünde de köyde bulunmayan yurttaşlar yerine AK Parti’ye blok oy kullanıldığının tespit edilmesi üzerine Yeşil Sol Parti tarafından suç duyurusunda bulunuldu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r
şişli escort bakırköy escort gaziantep escort bayan gaziantep rus escort gaziantep escort escort

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler 2023deneme bonusu veren sitelerdeneme bonusu veren sitelerdeneme bonusu